Skuteczne wybielanie zębów
Kto z Nas nie marz o tym, by cieszyć się pięknym zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechem? Niestety, często nasz tryb życia sprawia, że nasze zęby przebarwiają się i tracą swoją śnieżnobiałą barwę. Dzieje się tak na przykład wskutek palenia papierosów, picia dużej ilości kawy, herbaty, czerwonego wina i innych nieprawidłowych nawyków żywieniowych.
Metody wybielania zębów
Na rynku obecnie dostępnych jest wiele metod wybielania zębów. Można zęby próbować wybielić samodzielnie w zaciszu domowym lub pozwolić dentystom to skutecznie, bezboleśnie i co najważniejsze bezpiecznie wykonać zabieg wybielania zębów.
Wybielanie zębów można ogólnie podzielić ze względu na metodę na mechaniczne wybielanie zębów lub chemiczne wybielanie zębów .
Chemiczne wybielanie zębów
Wybielanie chemiczne to wszelkiego rodzaju specyfiki profesjonalne, nie do użycia w domu, a jedynie do przeprowadzenia zabiegu wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Efekt wybielania chemicznego zębów jest dużo mocniejszy niż wybielanie mechaniczne przeprowadzone samodzielnie w domu.
Mechaniczne wybielanie zębów
Co jeśli chcemy wykonać wybielanie zębów w domu?
Wybielanie zębów w domu jest możliwe za sprawą ogólnie dostępnych specyfików takich jak na przykład specjalistyczne szczoteczki do wybielania zębów, pasty i żele wybielające, jak również specjalne paski wybielające zęby. Są to metody tanie i skuteczne tylko w przypadku niewielkich przebarwień.
Zdrowie i bezpieczeństwo przy wybielaniu zębów
Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze będzie zawsze wybielanie zębów u dentysty. Stomatolog wykonując zabieg wybielania zębów również ma spore pole do popisu. Może wybrać najodpowiedniejszy dla naszego uzębienia i swoich kwalifikacji zabieg – np. laserowe wybielanie zębów lub nakładkowe wybielanie zębów.
Nakładkowe wybielanie zębów
Stomatolog przygotowuje specjalistyczne nakładki odciskając w materiale utwardzalnym wycisk szczęki pacjenta. Następnie taką nakładkę „zalewa się” specjalnym środkiem wybielającym i zakłada na zęby. Kuracja trwa zwykle około 2 tygodni – efekty widoczne są niemal od razu. Należy pamiętać, że do takich nakładek należy nalać specjalistycznego preparatu, który zostanie zapisany przez lekarza.
W Internecie istnieje wiele poradników jak wykonać taki preparat w domu na przykład na bazie silnych środków wybielających czy odkażaczy do muszli klozetowych – nie radzimy tego robić, ponieważ jest to bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia i może zakończyć się śmiercią. Najbezpieczniej będzie oddać się w ręce profesjonalistów, którzy przywrócą piękny i śnieżnobiały uśmiech.
Skutki uboczne wybielania zębów
- Brak lub zbyt mały efekt wybielania zębów
- Zbyt mocne wybielenie powodujące nadmierną przezierność zębów i ich sino-szary odcień
- Nadwrażliwość zębów ( pojawia się również przy profesjonalnym wybielaniu ale ich wystąpienie lekarz potrafi zniwelować do minimum)
- Podrażnienie lub poparzenie dziąseł spowodowane nieszczelnymi nakładkami, złą aplikacją preparatu lub zbyt dużym jego stężeniem.